Дніпро, вул. Європейська 15, оф. 303
+38 (067) 005 3388

Новий правопис

Проблема чи зміна на краще?

Етер, проєкт та директорка, индик, авдиторія та гостел. Ні, це не вигадані слова, це реальні зміни в українській мові. Звучать вони трохи дивно, але ми маємо в запасі ще 5 років аби до цього звикнути. 22 травня 2019 року Кабінет міністрів України затвердив нову редакцію українського правопису. Вже з 3 червня ці правила почали діяти, замінивши собою версію 1992 року.

Повернути мову до принципів та норм, які притаманні виключно українському народу. Саме це поставили собі за мету розробники проекту. Вони переконані, що завдяки новому правопису, створеному на основі української орфографічної традиції та новітніх мовних явищ, цього вдасться досягти.
Філологи ініціативу підтримують та говорять, що розробити новий український правопис потрібно було вже давно.

І хоч правила вже вступили в дію півроку тому, новий правопис досі не вийшов. Його нюанси можна подивитися поки що тільки в Інтернеті. Ба більше! Як ним користуватися та що викладати дітям у школах та університетах також поки невідомо. Та впроваджувати новації планують поступово, на це в державі виділили 5 років. За цей час в Міністерстві обіцяють розробити чітку стратегію введення нового правопису. А поки цього не зробили, вчителі у школах спираються на власний досвід та інтуїцію і навчають дітей за двома редакціями. Подвійні орфографічні правила вивчають, зокрема, учні середньої школи. Починаючи з 9-го класу школярі плідно готуються до ЗНО, тож про оновлений правопис їм розповідають поверхнево.

Не зважаючи, що всі сили старшокласників йдуть на підготовку до іспитів, інтерес бере гору. Про новий правопис, завдяки вчителям та Інтернету, вони дещо знають. І навіть його схвалюють. Кажуть, що написання досить важких слів за новими правилами стало набагато легшим.

Та не дивлячись на схвальні відгуки, філологи вважають, що звикнути до такого правопису звичайним українцям, все ж таки, буде важко. Адже сформована до цього мовна система вже не один десяток років сидить у головах людей.

Найважче сприйняти нову редакцію буде мешканцями південних регіонів. Адже вони здебільшого розмовляють російською. Українську ж використовують хіба на роботі або за потребою. Тож опанувати новий правопис, переконують фахівці, їм вдасться лише завдяки систематичному його використанні.

https://www.otv.ua/M_T8ZV9hkLo
Поширити:
17 Січня, 2020